Centrum Handlowe Krupówki 40

Krupówki w Zakopanem – ciekawostki

krupówki

Zakopane oprócz  malowniczych szlaków, wymagających tras górskich i zapierających dech w piersiach widoków, ma do zaoferowania o wiele więcej. Można powiedzieć, że nie był w Zakopanem ten, kto ani razu nie odwiedził Krupówek. Przy tym pięknym deptaku, nie tylko znajduje się nasza galeria Krupówki 40, ale to przede wszystkim miejsce, w którym można znaleźć całe mnóstwo atrakcji.

Ciekawostki o Krupówkach w pigułce

Oto kilka podstawowych faktów na temat deptaku:

  • Krupówki rozciągają się na długość ponad 1 kilometra deptaku
  • Znajdują się na wysokości 838 metrów n.p.m. 
  • Ich nazwa pochodzi od rodziny Krupowskich lub Krupów, którzy byli właścicielami polany znajdującej się na terenach dzisiejszego deptaku. 
  • Skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Krupówkami określane jest jako centralny punkt Zakopanego.
  • Na początku istnienia tego miejsca, dookoła polany znajdowały się błoniste tereny, zarośla, pola. W późniejszym okresie, ok. wieku XVIII tamtą drogą  zaczęto wędrować do huty żelaza w Kuźnicach i właśnie ten czas przyjmuje się jako rozpoczynający osadnictwo w tej lokalizacji.
  • Od dekad to właśnie na Krupówkach można najczęściej spotkać kultowy symbol miasta – maskotkę Białego Misia.

Klimatyczne miejsce do spędzenia czasu

Wieczorny spacer po Krupówkach to doskonały pomysł na spędzenie czasu z bliskimi i poznanie lokalnej kultury. Znajdujące się przy głównej ulicy budynki, zabytki architektoniczne pochodzące z różnych epok dodają temu miejscu nietypowego uroku. Światła charakterystycznych, zakręconych lamp na Krupówkach pozwolą na wykonanie pamiątkowych fotografii. Oprócz tego przechadzając się wzdłuż głównej ulicy, po drodze usłyszeć można dźwięki góralskiej muzyki na żywo. Jeśli spacer okaże się męczący, zawsze można odpocząć na ławeczkach ustawionych przy chodniku lub wybrać się na przejażdżkę konną bryczką.

Myśląc o wyjeździe w polskie Tatry, koniecznie musisz pamiętać o uwzględnieniu w swoich planach Zakopanego i jednego z najważniejszych punktów na jego mapie – Krupówek! Jeśli zabraknie pomysłów na spędzenie czasu, wiele atrakcji znajdziecie w naszej galerii. Zapraszamy do najlepszych sklepów w Zakopanem i do naszej restauracji Góralski Browar!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *